Taskulaskin ja rahaa.

Yhdistysten avustukset vuodelle 2023 haettavissa maaliskuussa

Hyvinvointitoimialan avustushaku yhdistyksille avautuu maaliskuun alussa. Haettavana on sekä perinteisiä toiminta-avustuksia yhdistysten perustoimintaan että kohdeavustuksia erillisiin projekteihin. Pääpaino avustusten jaossa on uuden avustusjärjestelmän mukaan kohdeavustuksissa.

Avustuksia haetaan sähköisesti e-Palvelun kautta. Hakemuksessa ilmoitetaan avustuksen käyttösuunnitelma sekä perustellaan tarve avustuksen myöntämiselle. Avustuspäätökset perustuvat kokonaisharkintaan.

Avustuspäätökset tehdään hakuajan umpeuduttua ja pyritään maksamaan huhtikuun aikana. Yhdistyksen on tiedotettava ja raportoitava avustuksen käytöstä.

Yhdistys voi toiminta-avustuksen asemesta hakea myös sopimuskumppanuutta kunnan kanssa. Kumppanuussopimuksella sovitaan kunnan ja yhdistyksen välillä 1–3 vuoden ajan yhteistyöstä, vastuunjaosta ja toiminta-avustuksesta. Kumppanuussopimuksen piiriin lukeutuvan toiminnan on oltava yhteiskunnallisesti merkittävää ja yleishyödyllistä.

Yhdistysten avustushausta järjestetään infotilaisuuksia maaliskuun alussa.

 

Lisätietoa: hyvinvointijohtaja Mikko Hulkkonen, mikko.hulkkonen@rusko.fi, 044 4333 523