Valtuusto

Ruskon kunnan asukkaat valitsevat kunnallisvaaleilla joka neljäs vuosi kunnanvaltuuston, joka päättää kunnan asioista. Nykyisen valtuuston toimikausi on vv. 2021-2025. Valtuuston kokoukset ovat yleisölle avoimia. Kokouksista ilmoitetaan etukäteen kunnan ilmoitustaululla, Ruskolaisessa, Turun Tienoossa ja kunnan Internet-sivuilla.

Valtuusto kokoontuu kevätkaudella 2022: Valtuusto kokoontuu syyskaudella 2022:
7.2.2022 29.8.2022
25.4.2022 14.11.2022
30.5.2022 28.11.2022

Luottamushenkilöiden (varsinaiset jäsenet) sähköpostiosoitteet ovat muodossa: etunimi.sukunimi@luottamushenkilo.rusko.fi 

Valtuuston jäsenet

Puheenjohtaja Antti Mattila KESK
1. varapuheenjohtaja Veikko Vahtera KOK
2. varapuheenjohtaja Marko Mäenpää SDP
3. varapuheenjohtaja Hannu Kesti PS
Monika Antikainen VIHR
Suvi Helenius KOK
Jussi Helesvirta KOK
Virpi Hurula KESK
Anna Huttunen VIHR
Antti Jussila KESK
Katri Koivisto KESK
Erja Laine PS
Mauri Laine KESK
Antti Lähteenmäki KESK
Jorma Raiko KOK
Jorma Rand VAS
Henri Remander SDP
Mari Renberg KOK
Ari Rusi KOK
Pietari Salminen KOK
Jari Sjögren PS
Hanna Suovanen SDP
Ismo Söderling SDP
Crista Uschanov PS
Timo Vuorila KESK
Kalle Vähä-Piikkiö KOK
Laura Yli-Arvela KOK