Ruskotalo suljetaan remontin ajaksi kesäkuusta syyskuulle

Ruskotalo suljetaan kesäksi ilmanvaihto- ja vesikattoremontin vuoksi

Ruskotalossa toteutetaan kesällä 2026 laaja ilmanvaihdon peruskorjaus. Töillä on merkittävä vaikutus Ruskotalon käytettävyyteen. Remontin vuoksi koko kiinteistö on suljettuna töiden ajan kesäkuun alusta syyskuulle. Tarkemmista päivämääristä tiedotetaan, kun aikataulu varmistuu.

Ilmanvaihto ja vesikaton korjaamaton osa uusitaan

Ruskotalon koko ilmanvaihtojärjestelmä uusitaan. Nykyinen kahden ilmanvaihtokoneen palvelualue jaetaan useammalle yksittäiselle ilmanvaihtokoneelle. Lisäksi yksi vanha ilmanvaihtokone peruskorjataan.

Samassa yhteydessä uusitaan myös vesikaton viimeinen vielä korjaamaton osa. Vesikattotyöt toteutetaan yhtä aikaa ilmanvaihtoremontin kanssa, koska osa ilmanvaihtotekniikasta sijoitetaan vesikatolle.

Märkätilojen vuosikorjaukset

Kesällä 2023 toteutettujen märkätilaremonttien vuosikorjaukset tehdään ilmanvaihto- ja vesikattotöiden yhteydessä.

Kirjaston palvelut remontin aikana

Kirjaston väistötilaa selvitetään parhaillaan ja siitä tiedotetaan myöhemmin erikseen. Muistutamme myös, että kirjastoasiakkaita palvelevat Vahdon kirjasto ja K-Marketin lainausautomaatti normaaliin tapaan myös Ruskotalon remontin ajan.

Nuorisopalvelujen väistötilat

Nuorisopalvelut siirtyvät koulujen kesälomien ajaksi Kirkonkylän koululle. Kesän jälkeen käytettävä väistötila on vielä selvittelyssä ja siitä tiedotetaan erikseen.

Aikataulu

Remontti on tarkoitus aloittaa kesäkuun alussa. Töiden arvioitu kesto on noin 3–4 kuukautta.

Piha-aluejärjestelyt

Ruskotalon piha-alueelta varataan tilaa urakoitsijoiden käyttöön sekä nostotöitä varten. Järjestelyt voivat vaikuttaa alueen kulkuun.

Tarkemmista piha-aluejärjestelyistä tiedotetaan, kun urakoitsija on valittu ja työmaasuunnitelma laadittu.